Simona Malá

Příprava na OVVR

Jak Simču popsat jednou větou? Vytrvalá jako honič, tvrdohlavá jako teriér, lehký flegmatik jako baset, každým coulem svéráz jako jezevčík, všestranná jako ohař a pohodová jako retriever :-) Prostě si ji zamilujete na první „očmuchání“ a každý si u ní najde to své.

  

Asi jako u každého dítěte i jejím dětstvím prošel zástup křečků, morčat, rybiček, andulek, pakobylek, zkrátka bez zvířátek to prostě nešlo. Tajný sen pro ni byli vždy koně a psi. Domů neúnavně nosila zatoulané pejsky a volný čas trávila v jízdárně mezi koňmi. Časem rodiče rezignovali a pořídili si prvního pejska, jezevčíka Dorinku a následně pak Dastyho. Bohužel v období, kdy začíná puberta a s ní první lásky a pak také jedna osudová, která jí obdarovala třemi dětmi. Rázem šly zvířecí koníčky stranou a vystřídala je v první řadě péče o rodinu a děti. Přesto psi Simču provázeli i nadále, ale většinou jen jako kamarádi a spojenci. Ovšem to by nebyla Simča, aby své zájmy a touhy v sobě udusila nadobro, proto v okamžik, kdy to život už konečně dovolil, si pořídila svého prvního psa s PP. Volba padla na temperamentní plemeno Chesapeake bay retriever a začala se psát další významná etapa jejího života.
Přestože si Benjika pořizovala jen jako společníka a neúnavného účastníka orientačních běhů, kterých se Benji s nejstarším synem Ondrou často účastnil, zažívá s ním Simča první radosti i strasti psího života se vším všudy. Následně se vydává na první výstavy a zakusuje i lovecký výcvik. Začátky byli všelijaké, ale snažila se nasávat informace, zkušenosti, prostě se učit. V té době se poprvé setkala s Hankou Juráškovou na Loveckém výcviku retrívrů Evči Hromádkové a společně zažívají spoustu hodin výcviku, ale i výletů se psy a pejskaři. Na výstavy ji často doprovázeli její dva mladší synové, kteří se začali nejdříve jen okrajově, ale pak naplno věnovat Juniorhandlingu v Čechách i na Slovensku. Honzík i Filípek v něm zaznamenali řadu úspěchů. Simona psala dokonce o Junior handlerech a výstavách články, které se objevovaly v kynologických časopisech a také psala připomínky k nově vznikajícímu českému řádu pro posuzování mladých handlerů.
S Benjim skládá své první zkoušky OVVR a následně hned SZVP, které získává s titulem CACT a končí spolu na PZ. Od té doby se účastní mnoha zkoušek loveckých i OVVR jako pozorovatel, fanoušek, náruživý fotograf a nakonec i jako spolupořadatel.
Díky Benjimu nasbírala spoustu zkušeností a protože je chtěla využít a pokračovat dál, pořizuje si 4 roky na to fenku Chelseu, Benjinovu mladší sestru a díky ní zakládá chovatelskou stanici Chesapeake bay retrieverů – „from Hofion“, ve které zatím odchovala dva vrhy štěňat.

  

                                             Vrh A from Hofion                                                          Vrh B from Hofion

S Chelsou navazují zvláštní vztah, který oběma pomáhá zdolat nejeden úspěch na poli výstavním, ale i pracovním. Začínají spolu zkouškou OVVR a pokračují PZ, SZVP a na metu nejvyšší si sáhnou na MVZPR ve Zlíně, které společně vyhrávají a získávají titul CACT i mezinárodní CACIT. Tím Chelsea plní podmínky pro udělení titulu Šampion práce ČR a to i podle zpřísněných pravidel (titul ze všestranných zkoušek).
Od začátku svého života s retrievery se Simča setkávala s lidmi, kteří jí rádi pomohli a poradili a v tento okamžik by ráda předala své zkušenosti a znalosti dál těm, kdo třeba teď začíná. Díky Benjinovy a Chelsei potkala spoustu lidí, z nichž se několik stalo jejími životními přáteli.

  

    

Co může Simča nabídnout? Snaží se být studnicí rad a informací, které za celou dobu chovu psů nasbírala a předává své poznatky ze zkoušek, jak z OVVR , kterých se účastnila ať už jako vůdce, divák nebo pořadatel, tak z vyšších zkoušek loveckých. Poslední rok pomáhala s výcvikem mladých retrieverů, kdy zaskakovala za Evču Hromádkovou, t.č. na mateřské dovolené, na jejích kurzech. Simča má velice vstřícný vztah a přístup nejen k pejskům, ale i k jejich majitelům, se kterými má někdy až neskutečnou trpělivost :-)